Pragovka Gallery
Menu

Open Call Pragovka Gallery 2026

A je to opět tady. Vyhlašujeme otevřenou výzvu na výstavní a autorské projekty do výstavního programu Pragovka Gallery 2026.

Jejím tématem jsou tentokrát Mutual Benefits (Vzájemné výhody) a přihlášku můžete podat do 18. května do 23:59.

Všechny důležité informace najdete přímo ve formuláři open callu.

Téma Mutual Benefits (Vzájemné výhody) pro mezinárodní výstavní program Pragovka Gallery v roce 2026 chápeme jako příležitost k reflexi toho, jaké podoby může mít spolupráce, sdílení a vzájemnost v současném světě – v umění, společnosti, přírodě i technologiích.

Zajímají nás projekty, které zkoumají vzájemnost v přírodních systémech, například symbiózu, mutualismus nebo jiné modely koexistence a spolupráce v ekosystémech, a hledají způsoby, jak tyto principy reflektovat v čase klimatické krize a ekologického vyčerpání. Uvítáme projekty, které se zabývají mezilidskými vztahy, kolektivními procesy, sdílením autorství, odpovědnosti, péče a solidarity, stejně jako otázkami participace a kolektivní tvorby. Otevření jsme také projektům věnujícím se alternativním ekonomikám – barteru, daru, komunitním a cirkulárním modelům sdílení hodnot a zdrojů. Téma Mutual Benefits vnímáme i v širším ekosystému spolupráce mezi druhy a technologiemi, včetně otázek etiky, agency a vztahů s jinými než lidskými aktéry. Zajímají nás rovněž způsoby spolupráce mezi umělci, kurátory, institucemi a publikem, a přístupy, které přehodnocují kulturní infrastruktury jako sítě vzájemné podpory. Kriticky se ptáme, jaká jsou rizika a limity vzájemnosti, kde končí spolupráce a začíná vykořisťování, co znamenají kompromisy a jak vyvažovat rozdílné zájmy v kolektivních projektech.

Téma Mutual Benefits zkoumá vzájemnou provázanost a spolupráci napříč lidskými i více-než-lidskými systémy. Zaměřuje se na procesy péče, sdílené odpovědnosti a udržitelnosti, které utvářejí dynamiku ekologických i sociálních a politických společenství. Skrze analýzu interních struktur a neviditelných procesů zdůrazňuje, jak mohou vzájemné vztahy přinášet užitek všem zúčastněným stranám – od lidských aktérů po přírodní ekosystémy. Projekty se mohou věnovat nejen vnějším formám spolupráce, ale i vnitřním procesům péče, regenerace a transformace, které jsou klíčové pro dlouhodobou udržitelnost.

Tento přístup vyzdvihuje nutnost překračování hierarchických vztahů směrem k modelům vzájemné podpory a reciprocity, kde jsou blaho jednotlivce a celku propojeny. Zkoumá, jak mohou sdílené formy péče a ekologie fungovat jako nástroje posilování komunit a zároveň chránit křehké ekosystémy, ve kterých žijeme.

Výzva je otevřená širokému spektru přístupů.

Těšíme se na Vaše projekty a budoucí spolupráci!