Ve čtvrtek 10. dubna v 18 hodin otevřeme nový výstavní prostor.
Další etapu zahájíme vernisáží tří výstav – skupinové výstavy Around the Clock: The Factory Effect, výstavy Petry Navrátilové PPS: a výstavy Vladimíry Večeřové Phyllostachys nuda. Výstavy potrvají do 15. června.
Již osmým rokem sídlíme v bývalé tovární hale v areálu legendární Pragovky. Nabízíme mezinárodní výstavní program, realizujeme rezidenční program pro umělce z Česka i zahraničí, pořádáme vzdělávací programy pro děti, školy i širokou veřejnost a zároveň podporujeme uměleckou komunitu Pragovky. Druhý výstavní blok letošního roku zahájíme v novém prostoru, který se nachází jen několik desítek metrů od původního. Adresa zůstává stejná, galerie se pouze přesouvá do nově zrekonstruované části budovy E Factory.
„Otevření nového prostoru je pro nás důležitým a dlouho očekávaným milníkem. Přináší lepší zázemí pro umělce i více pohodlí pro návštěvníky. Spolu s novými prostory jsme po téměř osmi letech představili i novou vizuální identitu galerie, kterou opět vytvořil Pavel Tichoň,“ doplňuje ředitel galerie Filip Zimovjan.
Každoročně vybíráme jedno hlavní téma, které propojuje výstavní i doprovodný program. Letos se zaměřujeme na téma zdrojů v nejširším slova smyslu. Výstavní projekty vznikají částečně na základě otevřené výzvy a jsou doplňovány o výstavy rezidentů Pragovky.
V aktuálním výstavním bloku zastupuje umělecké rezidenty Pragovky umělkyně a restaurátorka Petra Navrátilová se svou sólovou výstavou PPS:. Vystavuje koláže vytvořené z historických fragmentů, které zasazuje do nových poetických souvislostí. Význam použitých předmětů, které již dosloužily a byly odsouzeny k likvidaci, ustupuje do pozadí. Dva vystavené cykly – Bílé a Černé schránky – otevírají nové interpretace a vizuální dialogy. Jako post scriptum, tedy dodatek k uzavřenému příběhu, nabývají tyto objekty nového smyslu a pokračují v komunikaci i za hranicí své původní funkce. Kurátorkou výstavy je Veronika Přikrylová.
Skupinová výstava Around the Clock: The Factory Effect pod kurátorským vedením Anežky Jabůrkové zkoumá, jak pracoviště zanechává stopy i dlouho po skončení pracovní doby. Industriální prostor bývalé továrny Pragovka zde není pouze kulisou, ale výchozím bodem pro zkoumání dopadů průmyslových pracovišť na naše těla i životní prostředí. Umělecká díla Any de Almeidy, Poliny Davydenko, Sáro Gottstein, Martinse Kohouta, Jeleny Micić, Alicje Rogalské, Kateřiny Šedé, Forensic Architecture a Anny Witt podobné úvahy podněcují. Každé z děl představuje svébytnou perspektivu, která složitou problematiku láme jako paprsek světla a odráží ji různými směry. Výstava se snaží inspirovat diváky k tomu, aby se stali aktivními účastníky společenského dění a uvědomili si svou roli při utváření změn. Různorodost přístupů vystavujících autorů ukazuje, že každý z nás může přispět k proměně světa kolem sebe.
Sólová výstava Vladimíry Večeřové se zaměřuje na koncept prázdna jako filozofického termínu, který propojuje s hlubokým nasloucháním sebe sama v tichosti. Autorka nevnímá prázdno jako absenci či negativní moment, ale jako prostor otevřenosti a klidu, kde se zvuk a ticho setkávají v dynamickém vztahu. Právě šelest bambusu a hluboké naslouchání se stávají aktivní složkou, která v galerii umožňuje rezonanci zvuků i myšlenek. Meditativní charakter tohoto zvuku ukazuje, jak může příroda zprostředkovat hlubší spojení se sebou i s prostorem, který obýváme. Když se utišíme, můžeme znovu nalézt ztracenou komunikaci se světem. Kurátorkou výstavy je Tea Záchová.
I v nových prostorách nabídneme bohatý doprovodný programu. Ke každé výstavě chystáme večery s komentovanými prohlídkami, křty katalogů, odbornými přednáškami i uměleckými performancemi. Součástí slavnostního otevření 10. dubna bude také zahájení provozu nové vzdělávací a kreativní zóny ATELIÉR, určené pro děti i dospělé. Probíhat zde budou tradiční vzdělávací programy z cyklu nazvaného Neděle pro rodiny s dětmi, první z nich už v neděli 13. dubna od 15 hodin v rámci Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání, dále workshopy pro dospělé a programy pro školy.
Novinkou, která bude 10. dubna představena, je také aplikace Cabinet of Wonders – digitální průvodce výstavami. „S průvodcem Cabinet of Wonders usilujeme o dosažení co nejlepšího zážitku pro návštěvníky muzeí a galerií – propojením digitálních technologií, umělé inteligence a skutečně osobního přístupu. Naše technologie je snadno implementovatelná a přizpůsobitelná, a to bez nutnosti rozsáhlých investic. Nové prostory Pragovka Gallery k tomu všemu přímo vybízejí, a proto jsem rád, že průvodce představíme právě tam,“ doplňuje zakladatel aplikace Cabinet of Wonders Lukáš Pilka.
Na slavnostním otevření 10. dubna se kromě samotných vernisáží v novém galerijním prostoru představí také další prostory E Factory. Ve Factory Kafe si budou návštěvníci moci vychutnat speciální drink a otevře se jim také nová Artzóna s ateliéry uměleckých rezidentů Pragovky. Do ateliérů budou moci vůbec poprvé nahlédnout v rámci komentované prohlídky, místo na ní je však nutné předem rezervovat. Během večera vystoupí Vi Tran aka dējāvi a Tomáš Martínek aka TMA v B2B DJ setu, který doplní ukrajinská VJka Valeriia s audiovizuální show připravenou speciálně na míru budově E Factory.